Piątek, 21 Lipca 2017 - Daniela, Diany, Wawrzynca

Żydowska kultura opanuje Jarocin i Krotoszyn

19 maja rusza szósta edycja Simchat Chajim Festival. Przez dziewięć niezwykłych dni, w ramach festiwalu kultury żydowskiej, odbędzie się ponad 50 wydarzeń. Ich sercem będą Jarocin oraz Krotoszyn.

Simchat Chajim w języku hebrajskim oznacza „radość życia” i właśnie te słowa są motywem przewodnim Festiwalu. Pokazuje on bogactwo kultury i dziedzictwa żydowskiego, ale także piękno wielokulturowej historii południowej Wielkopolski. Różnorodny i starannie dobrany program z pewnością będzie interesującą podróżą do przeszłości, ale przede wszystkim, ukaże wyjątkowość tradycji żydowskiej.

A co czeka na mieszkańców? Przede wszystkim pięć koncertów, spotkania z literaturą, sztuką, niesamowite opowieści o współczesnym Izraelu i wyjątkowe spektakle teatralne. – Warto przyjść na festiwal, ponieważ mamy zupełnie inne podejście do przygotowywania tych wydarzeń. Nastawiliśmy się na społeczną formę wyrazu festiwalu – współpracujemy z lokalnymi instytucjami kultury (Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Jarocinie oraz Muzeum Regionalnym w Jarocinie). W żaden sposób nie jesteśmy też festiwalem komercyjnym – mówi Patryk Piotr Antoniak, dyrektor artystyczny  Simchat Chajim Festival. Udział w zdecydowanej większości wydarzeń jest bezpłatny. Wyłącznie spektakle teatralne i wybrane koncerty są biletowane. – W tym roku postanowiliśmy zaprosić dużo bardziej znane zespoły. Jest to m.in. Klezmafour z Nikolą Kołodziejczykiem (19 maja, 20.00, JOK Jarocin), Rebeka (21 maja, 20.00, rynek w Krotoszynie – przyp. red.), Karolina Cicha i Spółka (26 maja, 20.00, rynek w Krotoszynie – przyp. red.), czy Teatr Żydowski ze spektaklem „Opowiadania nie tylko dla dzieci” (24 maja, 17.00, JOK Jarocin – przyp. red.) – mówi Patryk Piotr Antoniak. – Wprowadzenie opłaty pokazuje nam, jeszcze przed festiwalem, jak dużym zainteresowaniem cieszą się te wydarzenia – dodaje dyrektor artystyczny Simchat Chajim Festival. Bilety można kupić na stronie simchatchajim.pl/bilety, w JOK Jarocin oraz Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Są one dostępne w cenie 15 zł w przedsprzedaży, a od 11 maja w cenie 25 zł.

Simchat Chajim Festival rusza 19 maja. W ten dzień w krotoszyńskiej Galerii Refektarz odbędzie się wernisaż wystawy „Ćwiczenia oddechowe” Dawida Marszewskiego.  Festiwal Kultury Żydowskiej w Jarocinie odbędzie się podczas Nocy Muzeów, która zaplanowana jest na 20 maja. Dzięki temu, od 18.00, przestrzeń wokół synagogi, przy ul. Śródmiejskiej, ponownie wypełni się kulturą żydowską. - Chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom Jarocina, że ten budynek nadal  tam jest i, w pewnym sensie, na nich czeka. Dzięki naszym wydarzeniom będzie można zobaczyć go od środka. Mamy nadzieję, że warsztaty, a także wystawy, które tam się odbędą, na nowo tchną w tę ulicę, a także jej otoczenie, żydowskie życie. Mieszkańcy Jarocina będą mogli chodź trochę poczuć, jak to kiedyś mogło wyglądać – mówi Patryk Piotr Antoniak. W przestrzeni synagogi odbędą się bowiem warsztaty: graficzne, malowania liter i imion hebrajskich czy budowania sztetla (gminy żydowskiej – przyp. red.). Będzie można wysłuchać wykładu o świętach żydowskich i zobaczyć przedmioty związane z judaizmem, m.in.: szofar, talit czy drejdel. Wystawy z Żydowskiego Instytutu Historycznego podkreślą charakter i historię wnętrza. Na zakończenie Nocy Muzeów, w rytm muzyki klezmerskiej, mieszkańców porwie zespół Sztetl. Koncert rozpocznie się o 20.30. Wszystkie wydarzenia w ramach jarocińskiej Nocy Muzeów są bezpłatne.

W maju przypada 130. rocznica urodzin Jakoba Steinhardta, światowej sławy grafika, dlatego też 21 maja jarocińscy cykliści odwiedzą Żerków, miejsce jego narodzin.  Odjazdowy Bibliotekarz wystartuje o 14.30. Koszt wzięcia w nim udziału to 5 zł. Zapisy przyjmowane są w bibliotece „Pod Ratuszem”. Rajd rowerowy poprzedzi spotkanie z Mateuszem Franckiewiczem, autorem bloga „Izrael od kuchni”. Odbędzie się ono o 13.00 w Pałacu Radolińskich. Wstęp wolny. 21 maja wieczorem w Krotoszynie zabrzmi muzyka. W kościele pw. Św. Jana Chrzciciela o 19.30 zaplanowany jest wyjątkowy koncert organowy „Jedno drzewo – wspólne korzenie”. - W nietypowej iluminacji wnętrza Fary zabrzmi muzyczny dialog łączący Polaków, Żydów i Niemców w wykonaniu Pawła Szukalskiego – zdradza dyrektor artystyczny Simchat Chajim Festival. Z kolei o 20.00 w Strefie Simchat Chajim zagra Rebeka – jeden z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę elektroniczną. Na oba niedzielne koncerty wstęp wolny.

Przez kolejne dni festiwalu mieszkańcy Jarocina będą mogli zobaczyć spektakle „Opowiadania nie tylko dla dzieci” Teatru Żydowskiego (24 maja, 17.00, JOK Jarocin) i „Tuwim Julek – para buch, frazy w ruch” Teatru Małe Mi (25 maja, 12.00, JOK Jarocin). Spotkanie z pisarką Romą Ligocką (24 maja, 18.30, sala kominkowa Pałacu Radolińskich) z pewnością będzie wyjątkowym przeżyciem. Ponadto odbędą się warsztaty kulinarne (22 maja, 10.00, JOK Jarocin), czy warsztaty wycinanki żydowskiej (23 maja, 14.30, JOK Jarocin). Te wydarzenia także w Krotoszynie. Dodatkowo samo południe 23 maja z mieszkańcami Krotoszyna spotka się amasador Izreala Anna Azari. - Opowie, o tym, co w Izraelu jest NAJ – mówi tajemniczo Piotr Paweł Antkowiak.

 Przez kolejne dni o Ziemi Świętej opowie Ks. Adam Boniecki wraz z Karoliną Przewrocką-Aderet, a dziennikarka i fotografka Grażyna Banaszkiewicz przybliży niezwykłą architekturę oraz wielokulturową codzienność Izraela. W Strefie Simchat Chajim zaplanowano zajęcia dla seniorów (między innymi joga). 24 maja w Krotoszynie zagra zespół Pan Przecinek & Zespół Depresyjny. Organizatorzy przygotowali również ofertę dla szkół. Młodsze dzieci wezmą udział w warsztatach drukarskich nawiązujących do postaci żydowskiego drukarza z Krotoszyna Bar Loebel Monascha, a młodzież będzie rozmawiać o otwartości i wzajemnych szacunku na warsztatach prowadzonych przez edukatorów z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Warszawy. Festiwal dopełni Koncert finałowy. 26 maja o 20.00 w Strefie Simchat Chajim na krotoszyńskim rynku zagra Karolina Cicha i Spółka. - Artystka jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Śpiewa w językach mniejszości narodowych, w tym w jidysz – mówi dyrektor artystyczny Simchat Chajim Festival. Natomiast po koncercie odbędzie się after party w formie silet disco, gdzie zagra Marcin Piosik – DJ EMPE. Specjalnie na Simchat Chajim Festival przygotuje etno-klezmerską selekcję z dodatkiem muzyki kresów.

Simchat Chajim Festival jest organizowany przez Stowarzyszenie Krotochwile, we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalnym w Jarocinie oraz Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury. Patronat honorowy nad festiwalem objęła Ambasada Izraela w Polsce, a także Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, ks. prał. Aleksander Gendera, Adam Pawlicki, burmistrz miasta i gminy Jarocin oraz Franciszek Marszałek, burmistrz miasta i gminy Krotoszyn.


Dokładny program SCH Festiwal dostępny tutaj
Źródło: foto. Materiały Prasowe SCH
2017-05-17 12:16 292

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.