Wtorek, 22 Sierpnia 2017 - Cezarego, Tymoteusza

Wystawiali fałszywe faktury. Tysiące poszkodowanych

Ponad 4 500 osób zamierza przesłuchać poznańska policja. Jak ustalili funkcjonariusze, są oni świadkami w sprawie wystawiania fałszywych faktur za usługi, których nigdy nie zamawiali. Procederu, na terenie Polski przez kilka ostatnich lat, miało się dopuszczać dwóch mężczyzn, którzy właśnie wpadli w ręce wymiaru sprawiedliwości. Już siedzą w areszcie i czekają na proces. Grozi im nawet 8 lat więzienia.  

Policjanci z Komisariatu Policji Nowe Miasto w Poznaniu od połowy lutego prowadzili sprawę związaną z oszustwami. - Z informacji jakie uzyskali funkcjonariusze wynikało, że 28-letni mężczyzna od kilku lat prowadzi firmę usługową, oferującą reklamy internetowe. Zatrudniał on kilka osób, które jako telemarketerzy dzwonili do wybranych osób i informowali je, że w związku z tym, że nie wypowiedzieli umowy, uległa ona automatycznemu przedłużeniu, na kolejny okres. Informowali o przyjeździe kuriera, który dostarczając fakturę VAT pobierał równocześnie opłatę za przedłużenie reklamy na kolejny okres. Telemarketerzy manipulując rozmową przekonywali rozmówców, że jeśli nie zapłacą konkretnej kwoty, sprawa trafi do firmy windykacyjnej i koszty jakie będą musieli ponieść będą kilkukrotnie większe – tłumaczy mł. asp. Piotr Garstka z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Dane osób do których dzwoniono, oszuści pozyskiwali z ogólnodostępnych baz internetowych zawierających informację na temat osób prowadzących działalność gospodarczą.
 
Jak ujawniają policjanci, jeden z zatrzymanych mężczyzn zajmował się drukowaniem fałszywych faktur i ich wysyłką. - Wiele osób uwierzyło telemarketerom i po otrzymaniu fałszywej faktury, która opiewała na kwotę kilkuset złotych natychmiast dokonywało zapłaty – mówi mł. asp. Piotr Garstka. Śledczy podejrzewają, że proceder ten trwał od 2014 roku. - Jeden z zatrzymanych mężczyzn prowadził specjalne szkolenia dla osób zajmujących się dzwonieniem do fikcyjnych klientów firmy. Wprowadził również specjalne nagrody i premię, które miały motywować pracowników do pozyskania jak największej ilości osób, które godziły się na podpisanie fałszywych faktur i zapłacenie rachunku – dodaje oficer prasowy KWP w Poznaniu.
 
Podczas zatrzymania podejrzanych o dokonywanie oszustw w siedzibie firmy zabezpieczono 12 komputerów. Przesłuchano również pracowników, którzy zajmowali się telemarketingiem i manipulowaniem pokrzywdzonych. Funkcjonariusze dotarli już do 24 osób pokrzywdzonych tym procederem, jednak szacują że liczba ta może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy. Dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za oszustwa decyzja sądu trafiło na 3 miesiące do aresztu. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Jak stwierdzają policjanci, sprawa jest rozwojowa, dotyczy pokrzywdzonych z terenu całego kraju.
Źródło: foto. wielkopolska.policja.gov.pl
2017-03-21 14:01 1740

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.