Wtorek, 22 Sierpnia 2017 - Cezarego, Tymoteusza

W świetle Niemena

W oknach jarocińskiego ratusza pojawiła się ekspozycja „W świetle Niemena”. - Wystawa skłania się bardziej w stronę pracy plastycznej, a nawet wariacji artystycznej naznaczonej podziałem ratuszowych okien, niż w stronę klasycznej wystawy fotograficznej dokumentującej osobowości Czesława Niemena - podkreśla Filip Fajfer z Galerii Skarbczyk, który opracował zdjęcia.

Twarze artysty widoczne w oknach jarocińskiego ratusza opracowano na podstawie fotografii Marka Karewicza (polskiego artysty fotografika specjalizującego się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych), które pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Spośród wielu zdjęć wybrano pięć najbardziej charakterystycznych, które oddają poszczególne okresy twórczości i pokazują barwne oblicza Czesława Niemena. Zdjęcia zminimalizowano do prostych form graficznych, mających charakterem przypominać odbitki z szablonów, gdzie za pośrednictwem monochromatycznych barw odczytujemy zarys poszczególnych kształtów, podobny do tych, jakie widzimy na okładkach jego płyt wydanych przez Polskie Nagrania „Muza”: Niemen – „Czerwony album” z 1971 roku i „Gwiazdy mocnego uderzenia”: Czesław Niemen z 1991 roku.

Części okiennych wizerunków towarzyszą litery z okładki płyty „Gwiazdy mocnego uderzenia”: Czesław Niemen. Pozostałe postacie oświetlane są wiązkami z reflektorów scenicznych, co stanowi alegorię drogi twórczej i symbolizuje wielkość dorobku artystycznego. Blask zawsze pada z boku jak w obrazach Michelangelo Merisi da Caravaggio. Jednak promień światła nie jest potraktowany dosłownie, a raczej układa się w geometryczne kształty i przywodzi na myśl obrazy Kazimierza Malewicza czy Henryka Starzewskiego. Całość stylistycznie nawiązuje do pop artu, gdzie największe gwiazdy estrady i kina mogliśmy obserwować w wielu wariantach kolorystycznych.

Praca „W świetle Niemena” dostępna jest od 12 czerwca 2017 r. do 31 lipca 2017 r. w oknach jarocińskiego ratusza.
 

Zdjęcia opracował Filip Fajfer – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kole, a następnie Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Kurator galerii jarocińskiego street artu, a w ostatnim czasie autor koncepcji i twórca pierwszej polskiej kolekcji dzieł sztuki wykonanych szablonami na płótnie i płytach MDF.
 
Źródło: foto. Muzeum Regionalne w Jarocinie
2017-06-14 10:25 209

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.