Piątek, 21 Lipca 2017 - Daniela, Diany, Wawrzynca

Ruszył sezon nad Wartą

Od 1 czerwca poznaniacy znów będą mogli korzystać z wszystkich nadwarciańskich atrakcji. Jedną z nich - wycieczkę tramwajem wodnym - przetestował w dniu otwarcia tegorocznego sezonu nad Wartą, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wraz ze swoim zastępcą Mariuszem Wiśniewskim oraz dziećmi z jednej z poznańskich szkół. Na nabrzeże wracają też plaże miejskie, które oprócz możliwości wypoczynku oferowały będą ciekawy program wydarzeń kulturalnych, zajęć sportowych i warsztatów. Dodatkową atrakcją tego lata będzie oddany niedawno do użytku nowy odcinek Wartostrady.

- Z ogromną satysfakcją obserwuję coraz bardziej liczny powrót mieszkańców nad rzekę. W słoneczne dni oba brzegi są pełne relaksujących się na trawie, spacerowiczów czy rowerzystów. Furorę robi Wartostrada - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Przez ostatnie dwa lata zmieniło się tutaj naprawdę bardzo dużo. Konsekwentnie realizujemy program rewitalizacji terenów nadrzecznych, z których korzystają mieszkańcy całego miasta, a także turyści. Nasze najbliższe cele to renowacja Dziecińca pod Słońcem, na co otrzymamy unijną dotację oraz budowa kolejnych odcinków Wartostrady. Planujemy też odrestaurowanie Łazienek Rzecznych - dodaje.

W ciągu minionych miesięcy miasto zrealizowało szereg ważnych inwestycji nad Wartą. Oprócz ukończenia odcinka Wartostrady pomiędzy rzeką Cybiną a Os. Piastowskim, doprowadzono przyłącza wodociągowe i elektryczne na tereny plaż miejskich oraz te dedykowane działalności komercyjnej. Na odcinku między Mostem Chrobrego a Mostem Rocha zainstalowano też tymczasowe oświetlenie. Ponadto dokonano szeregu remontów, w planach są kolejne inwestycje. - Dzięki tym inwestycjom Warta staje się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów, a wypoczynek nad rzeką coraz bardziej komfortowy - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Chcemy maksymalnie wykorzystywać potencjał rzeki, który przez wiele lat był uśpiony. Naszym celem jest to, by tereny nadwarciańskie tętniły życiem nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok, bo to ma dla miasta bardzo duże znaczenie strategiczne. Warta z ciekawymi obiektami hotelowymi i turystycznymi, całorocznymi barkami kawiarnianymi, infrastrukturą rowerową i pieszą, będzie bez wątpienia magnesem dla inwestorów, którzy już teraz dostrzegają jej duży potencjał - informuje. 

Ważną inwestycją w kontekście rewitalizacji terenów nadwarciańskich jest budowa mariny w Starym Porcie. Funkcjonująca tam obecnie przystań jest systematycznie rozbudowywana. W tym roku wodniacy będą mieli do dyspozycji kolejny rząd pomostów. Jeszcze w czerwcu, obiekt zostanie wzbogacony o punkty poboru energii elektrycznej, czy prysznic i WC.

Operator przystani firma Sea-Adventure wspólnie z Miastem przygotowała także bogaty program wydarzeń sportowo-rekreacyjnych, w tym m. in. regaty, warsztaty szkutnicze, kino plenerowe, czy koncerty. Planowane jest także otwarcie punktu gastronomicznego. Postój w przystani jest bezpłatny, a obiekt całodobowo dozorowany. Od czerwca planowane jest także uruchomienie wypożyczalni motorówek, kajaków i łodzi wioślarskich.

Już od kilku tygodni poznaniacy mogą korzystać z tramwaju wodnego, który na rzekę powrócił w kwietniu. Regularne rejsy odbywają się w piątki (o 17.00) oraz soboty i niedziele (o 11.00, 14.00 i 17.00). Wszystkie rejsy rozpoczynają się z przystanku "Katedra" przy ul. Panny Marii, ale wsiąść lub wysiąść ze statku można na każdym z kolejnych przystanków: "Rataje", "Wilda", "Chwaliszewo" lub "Szeląg". We wszystkie dni tygodnia o 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 organizowane są także tzw. rejsy turystyczne naprzemiennie w kierunku Karolina lub Starołęki.

Plaże Miejskie. Sezon szósty

Leżaki, hamaki, parasole, prysznice, kosze plażowe, stojaki rowerowe, a także boiska do gry w piłkę - to wszystko będzie dostępne dla mieszkańców już od 1 czerwca, kiedy otwarte zostaną 4 plaże nad Wartą: 3 plaże miejskie - Chwaliszewo, Szeląg i Wilda - oraz zorganizowana przez operatora zewnętrznego plaża na Ratajach. - Zapewniamy na miejskich plażach nie tylko podstawową infrastrukturę potrzebną do wypoczynku, ale i ciekawy program wydarzeń. Będą występy stand-uperów, koncerty, warsztaty plastyczne i muzyczne, turnieje piłki plażowej oraz zajęcia sportowe. Nowością będzie piłkarska szkółka dla dzieci Lech Football Academy - zapowiada Grzegorz Kamiński, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Dodatkowo, tak jak w roku ubiegłym zostaną otwarte dwa boiska wielofunkcyjne, jedno na Chwaliszewie, a drugie na Wildzie. Przy wszystkich plażach miejskich znajdować się będą specjalne miejsca do grillowania. Największa strefa grillowa będzie na Chwaliszewie, gdzie do dyspozycji mieszkańców oddane zostaną grille wraz z ławkami piknikowymi oraz stoły do ping-ponga. Powróci też cieszące się dużą popularnością w roku ubiegłym jacuzzi. Jedno znajdować się będzie na Szelągu, a aż trzy na Wildzie. Ze wszystkich będzie można korzystać za darmo.

Plaże Miejskie będą działać codziennie od 01 czerwca do 31 sierpnia, od godz. 9:00 do 22:00. - Poza plażami miejskimi, mieszkańcy będą mogli też korzystać z plaży na Ratajach, usytuowanej na wysokości Politechniki Poznańskiej. Uznaliśmy, że część terenów nadwarciańskich uzyskała już komercyjny charakter i nie wymaga tak silnego dotowania przez miasto - wyjaśnia Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. - Oczywiście ta plaża będzie podobnie jak trzy miejskie w pełni dostępna dla mieszkańców i będzie oferowała równie ciekawe atrakcje - zapewnia.  

Warto podkreślić, iż tereny nadrzeczne cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, w tym roku w trybie umowy dzierżawy na gruntach miejskich powstaną obiekty gastronomiczne m.in. przy ul. Przystań, po raz kolejny bogatą ofertę programową przygotowali także organizatorzy KontenerArt i Brzegu Wschodniego.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej dedykowanej atrakcjom nadrzecznym: www.rzekawartapoznania.pl.

Źródło: poznan.pl/J. Żabierek
2017-06-01 15:41 157

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.