Wtorek, 22 Sierpnia 2017 - Cezarego, Tymoteusza

Rekordowe dofinansowanie PWIK - konferencja prasowa AKTUALIZACJE

128 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozyskało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Jest to część funduszy potrzebnych do realizacji projektu pod nazwą.: „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Jego całościowy koszt to 205 mln zł netto. Pozostałą kwotę pokryje PWiK. Dzisiaj konferencja prasowa w Warszawie. Będziemy na bieżąco relacjonować. 

W ramach projektu pod nazwą: „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin” Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie planuje realizację pięciu zadań obejmujących roboty budowlane. Przez najbliższe pięć lat zrobione zostaną: modernizacja gospodarki osadowej na oczyszczalni  ścieków w Cielczy, przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej (rozdział kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową) oraz sieci wodociągowej  na os. Kopernika w Jarocinie i w centrum Jarocina, przebudowa sieci kanalizacyjnej przesyłowej w ul. Poznańskiej w Jarocinie oraz budowa stacji uzdatniania wody w Stefanowie.

Spółka właśnie otrzymała zewnętrzne dofinansowanie na realizacja tych zadań. Pieniądze – 128 mln zł – pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to całość kwoty, o jaką starał się PWiK. - Nasze wszystkie wyjaśnienia zostały przyjęte bez uwag i 11 kwietnia podpisujemy umowę na całość dofinansowania – mówi Remigiusz Nowojewski, prezes wodnej spółki. Zadanie pod nazwą „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin” opiewa na kwotę 205 mln zł netto (około 250 mln zł brutto). Skąd więc PWiK weźmie brakujące środki? - Reszta pieniędzy jest planowana z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz obligacji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – odpowiada Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Za pół godziny - o 13.00 - w Centrum Prasowym PAP w Warszawie rozpocznie się konferencja prasowa, której tematem będzie pozyskanie przez PWiK 128 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową Gminy Jarocin. W Warszawie mamy swojego wysłannika. Będziemy na bieżąco relacjonować. 


[AKTUALIZACJE]
Konferencja się rozpoczęła. W Centrum Prasowym PAP są: Remigiusz Nowojewski - prezes PWiK Jarocin, Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, Elżbieta Kostka - dyrektor projektu z PWiK oraz Michał Fijałkowski, sekretarz gminy Jarocin.

13:05

Remigiusz Nowojewski: - Uporządkujemy całą gospodarkę wodnościekową w Gminie Jarocin. Jest to drugi największy projekt w tym rozdaniu pieniędzy z NFOŚiGW - mówi prezes PWiK w Jarocinie. Remigiusz Nowojewski szczegółowo tłumaczy na co zostanie wydane 128 mln zł. - W 2017 roku rozpoczniemy przetargi na wymianę wodociągów w centrum Jarocina. Zadanie zakończy się w 2022 roku. Będzie to tak długo trwało, ponieważ teren jest trudny - mówi prezes. Oprócz tego tłumaczy on na czym ma polegać: modernizacja gospodarki osadowej na oczyszczalni  ścieków w Cielczy, przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej (rozdział kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową) oraz sieci wodociągowej  na os. Kopernika oraz przebudowa sieci kanalizacyjnej przesyłowej w ul. Poznańskiej w Jarocinie oraz budowa stacji uzdatniania wody w Stefanowie.

13:15
Adam Pawlicki ujawnia, że umowę na dofinansowanie kwoty 128 mln zł z NFOŚiGW PWiK podpisał dwie godziny temu. - Najbardziej ciekawe i innowacyjne jest uzyskanie surowców z osadów pościekowych - mówi burmistrz Jarocina. - Odzyskiwanie gazu i pozyskiwanie prądu z nich to działanie na miarę XXI wieku - dodaje. Adam Pawlicki dziękuję załodze, która przez dziewięć miesięcy pracowała nad projektem w spółce PWiK. - Teraz dziecko się urodziło - żartuje. Jak dodaje burmistrz, po realizacji zadania w Gminie Jarocin poprawi się jakość wody. Włodarz zauważa także, że przekopanie śródmieścia to nie tylko wstęp do rewitalizacji, ale dzięki niemu na Starym Mieście zniknie problem fekaliów wypływających z kanalizacji podczas opadów deszczu.

13:22
- Dobór właściwej technologi był dla nas trudnością. Poradziliśmy sobie przy udziale ekspertów. Myślę, że ten projekt udał nam się przez konsekwentne dążenie do celu i pracowitość pracowników - mówi Elżbieta Kostka, dyrektor projektu po stronie PWiK.

13:25
- Na pewno byłoby trudno. Trwało by to znacznie dłużej - odpowiada Remigiusz Nowojewski na pytanie, czy dałoby się projekt "Gospodarka wodnościekowa w Gminie Jarocin" zrealizować bez pieniędzy unijnych. Prezes PWiK zauważa, że dofinansowanie NFOŚiGW to 64 proc. całego projektu. Jak wylicza Adam Pawlicki, na jednego mieszkańca przypada 3 mln zł dotacji. 

Innowacyjność projektu "Gospodarka wodnościekowa w Gminie Jarocin" pokazywana jest na prezentacji multimedialnej. 

13:33
- Realizacja projektu rozpoczęła się od dziś, bo start projektu liczy się od momentu, kiedy dostanie się środki na jego realizację - mówi Adam Pawlicki. Burmistrz Jarocina jeszcze raz pogratulował projektu i zdobycia na niego pieniędzy całej załodze PWiK. 

13:35
Michał Fijałkowski, sekretarz Gminy Jarocin zakończył konferencję prasową. 
2017-04-11 12:30 484

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.