Piątek, 18 Sierpnia 2017 - Ilony, Bronislawa, Heleny

Reggae na Piaskach startuje już w piątek

Festiwal Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim jest jedną z najpopularniejszych w Polsce imprez plenerowych promujących najbardziej wartościowe dokonania kultury reggae. Już w piątek rusza jego 17 edycja. Zabawa potrwa też w sobotę. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „Strefa Kultury”.

Kto zagra?
Gorące rytmy ich muzyki potrafią porwać do tańca każdego. Mają na swoim koncie współpracę z międzynarodowymi gwiazdami ska, z polskimi prekursorkami gatunku – Alibabkami oraz świetnie przyjętą płytę o wiele mówiącym tytule „Poles are movin’!”. Listę wykonawców Festiwalu Reggae na Piaskach 2017 otwierają THE BARTENDERS. 11 sierpnia 2016 podczas Ostróda Reggae Festival The Bartenders zaprezentowali drugą płytę, o tyle alarmującym co zuchwałym tytule „Poles are movin’!” Dziesięcioletnie doświadczenie w poruszaniu publiczności do tańca zawarli nań w dwunastu autorskich kompozycjach, konsekwentnie kombinując z jazzującym ska i reggae, analogowym brzmieniem i śpiewanymi po polsku i angielsku tekstami. W przeciwieństwie do debiutu na „Poles are movin’!” nie ma gości – wszystkie piosenki zaśpiewał Kuba Kaczmarek – wokalista znany z Całej Góry Barwinków, od niedawna również w szeregach The Bartenders. Wydanie płyty wzięła na swe barki zasłużona dla krajowej sceny niezależnej wytwórnia Zima Records.

10 lat temu stawiali swoje pierwsze kroki na polskiej scenie muzycznej. Przez cały ten czas wesoła załoga zrobiła ogromne postępy i wciąż je czyni. Pokazują to dwa albumy studyjne, ponad 500 zagranych koncertów w kraju i za granicą oraz występy na największych polskich festiwalach. Na Piaskach wygrali Konkurs Młodych Talentów, a teraz wracają by zaprosić do wspólnego świętowania okrągłego 10. jubileuszu zespołu BETHEL. Zespół Bethel założony został w 2006 roku z inicjatywy obecnego lidera i wokalisty – Grzegorza Wlaźlaka. Choć w ciągu lat ich muzyka ulegała wielu przeobrażeniom i zmianom, to od zawsze oscylowała ona wokół gatunku reggae. Bethel ma na swoim koncie dwie płyty: Muzyka Serc (2010) oraz Dobrze, że jesteś (2014), która nagrana została w prestiżowym studio Custom34. Na obu krążkach usłyszeć można zarówno delikatne, bujające roots reggae, energiczne ska, a także mocne uderzenie w stylu raggamuffin. Zespół najlepiej czuje się na koncertach, podczas których bezwzględnie zaraża publiczność pozytywną wibracją. Nieobce jest im również granie w klubach. Załoga Bethel ma już za sobą ponad 500 koncertów w kraju i za granicą.

EASTWEST ROCKERS na polskiej scenie reggae/dancehall istnieją już ponad 12 lat. Po 4 latach przerwy w działalności powrócili w wielkim stylu. Ich muzyka to dziś wybuchowa mieszanka entuzjazmu i dojrzałości. Koncerty stały się jeszcze bardziej widowiskowe, wzbogacone potężną dawką scenicznej energii. Po 10 latach powracają do Ostrowa Wielkopolskiego. Eastwest Rockers zaczynali od lokalnych imprez reggae w Opolu, ale fama o jakości granych przez nich imprez szybko rozniosła się po Polsce i już przed wydaniem debiutanckiej płyty skład grał koncertował w całym kraju. Świeże brzmienia modern roots i dancehall plus oryginalna nawijka łącząca jamajski i polski slang, okazały się trafiać w swój czas i Eastwest Rockers szybko zbudowało mocną pozycje na scenie, trafiając nie tylko do fanów reggae, ale też wychodząc poza swoją nisze. W przeciągu 7 lat działalości wydali 3 świetnie przyjęte płyty – „Ciężkie Czasy”, „Jedyna Broń” oraz „Eastwest.FM” , z których każda uważana jest za przełomową dla gatunku. Ich cechą wspólną jest wysoki poziom produkcji, w którą zawsze zaangażowany jest dream-team producentów w z Europy i świata, od Jamajki, przez Francję i UK po Nową Zelandię. Kilka miesięcy po wydaniu ostatniej płyty, zespół ku zdziwieniu i rozpaczy fanów ogłosił zawieszenie działalności, a wszyscy członkowie składu skupili się na solowych projektach. W sierpniu 2016 ogłosili swój powrót na klubowe i festiwalowe sceny, oraz pracę nad nową płytą, która ma ukazać się w pierwszej połowie 2017.

STROJNOWY to nowy projekt Piotra „Struny” Strojnowskiego. Współzałożyciel i pierwszy wokalista Daabu, po latach nieobecności w muzyce, powraca do dobrej tradycji polskiego reggae. Muzyczna bezpretensjonalność oraz mądre i piękne teksty mają wypełnić niszę w liryce polskiej muzyki, w której tak niewiele się słyszy komentarzy do czasów współczesnych i tak mało śpiewa się o miłości w sposób bardziej wyrafinowany. „Muzyka serc” w najbardziej oryginalnym wydaniu pojawi się na Piaskach! Piotr Strojnowski, współzałożyciel i pierwszy wokalista legendarnego zespołu DAAB, zaprosił do swojego nowego projektu wielu znanych muzyków: Michała Mareckiego (T.LOVE, Mamadou, MoMo), Grzegorza Rytkę (DAAB, Szwagierkolaska), Pawła Mazurczaka (Nalepa, Kora), Krzysztofa Niedźwieckiego (Habakuk), Piotra Hrycyka (Kult, Elektryczne Gitary, DAAB, Brygada Kryzys), Jacka Orłowa (Raggamoova), Łukasza Hodora (Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego). Zespół w tym składzie nagrał płytę z 12 kompozycjami utrzymanymi w szeroko rozumianej stylistyce reggae. Wrażliwość muzyczna lidera nadaje kompozycjom niebanalną melodyjność, która sprawia, ze utwory pozostają w pamięci, a koncerty pokazują, że na twórczość Piotra czeka sporo osób.

Projekty specjalne
Wprawdzie premierę najnowszej solowej płyty lidera i wokalisty ROOTZ UNDERGROUND STEPHEN’A NEWLANDA „Thunderground” zaplanowano dopiero na wrzesień br., to publiczność w Ostrowie Wielkopolskim – jako pierwsza – posłucha tego materiału już 22 lipca. W nagraniu Newlanda wspierali inni wybitni jamajscy artyści: Vaughn Benjamin (Akae Beka/ Midnite), Wayne Armond (Chalice) oraz Junior „One Blood” Reid. Podczas premierowego koncertu w ramach festiwalu Reggae na Piaskach Stephenowi towarzyszyć będzie polski zespół Jafia. Już sam tytuł płyty dużo mówi o tym niezwykłym muzycznym projekcie. „Thunderground” wykorzystuje subtelną grę dwóch słów: thunder – czyli grom oraz underground – co oznacza tu podziemie muzyczne, niezależność. Ten projekt jest bowiem dla Newlanda osobistą, muzyczną podróżą do źródeł niezależnego, jamajskiego roots reggae. – To zbuntowana, mocna muzyka dubowa, która nie jest związana z przemysłem muzycznym. Jest przeznaczona do świadomego słuchacza, dla którego reggae jest uzdrowieniem duszy. Jest zbyt wiele krzywd na świecie, żeby grać tylko słodkie dźwięki. Kreatywna część mojej duszy nakazuje mi szukać wyjścia z tej sytuacji, którym jest muzyka – mówi o swoim najnowszym projekcie Newland.

Producent, muzyk, dj – Artysta wszechstronny, zawsze pamiętający o korzeniach muzyki reggae. Współtwórca projektu RASTASIZE, autor albumu „Link Up” i wielu znanych riddimów. W Ostrowie będzie za sterami muzycznymi podczas Piaski Clash II, a w nocy zaprezentuje wysublimowaną selekcję najlepszych jamajskich tunów. K-JAH SOUND – to Krystian K-Jah Walczak, producent, kompozytor, dj, muzyk oraz realizator dźwięku. Od najmlodszych lat inspirowała go szeroko pojęta muzyka Reggae/Dub/Roots. W 2002 roku pod szyldem K-Jah Positive SoundSystem rozpoczął swą muzyczną przygodę grając w klubach oraz na festiwalach w całym kraju. 

Konkurs Młodych Talentów
Po dokładnym przesłuchaniu wszystkich nadesłanych zgłoszeń, do 11. Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka zakwalifikowane zostały następujące zespoły: JEMIAYKA, JMS BAND, MYASTA, REGGAESIDE , ROCH. Zgłoszenia do Konkursu Młodych Talentów im. R. Sarbaka nadesłaliy: 3City Stompers, Ania Sej, Cztery Kilo Obywatela, Don’t Worry, Jemiayka, JMS Band, Kołtun, Myasta, Rastab, Reggaeside, ReggaeGang System, Roch, Rootsvelt, Siloe Rockers. Na Piaski Clash II postanowiliśmy zaprosić w tym roku następujących „nawijaczy”: Krzysztof „Dread” Karcz, Dominik „Miedzianobrody” Rogala, Karol Motyka, Szymon „Simonu” Ryczko, Dominik Sprancel, Damian „YongSoul” Jacyna. Dotychczasowi laureaci to : Świadomość (2007), Alicetea (2008), Pajujo (2009), Bethel , Starguardmuffin (2010), Ragafaya (2011), Bez Jazgh (2012), Roots Rockets (2013), Cztery Metry od Chodnika (2014), Baobab (2015), Sari Ska Band (2016).

Dodatkowe atrakcje
Podczas festiwalu Reggae na Piaskach będziecie można podyskutować z Tomkiem Ładą o fenomenie Jamajki. Opowie on, jak to się stało, iż ledwo widoczny na mapie kraj budzi sympatię całego świata, dlaczego ma tak potężny wpływ na światową muzykę i kulturę oraz dlaczego Jamajczycy to jeden z najszczęśliwszych narodów na kuli ziemskiej.

Trudno o drugie takie miejsce na ziemi, gdzie kuchnia jest tak mocno związana z kulturą, jak na Jamajce. To znacznie więcej, niż tylko dostarczanie pożywienia. Jedzenie wyznacza tam styl życia, poglądy religijne i filozoficzne, bo jest kopalnią energii do życia, tańca i muzyki. O tym wszystkim opowie na Reggae na Piaskach oryginalny jamajski kucharz, muzyk i artysta w jednym: Pelican, który poprowadzi również warsztaty z gotowania jamajskich potraw.

Jedną z atrakcji „Małej Jamajki” na Piaskach będzie wystawa pięknych zdjęć Piotra „RASTAtroopera” Tabenckiego. Miłośnik muzyki i kultury roots reggae, fotograf i… zawodowy strażak, zaprezentuje podczas Reggae na Piaskach wybór zdjęć z muzycznej wyprawy na Jamajkę.
Źródło: foto. Materiały Prasowe Reggae na Piaskach
2017-07-20 11:35 192

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.