Wtorek, 22 Sierpnia 2017 - Cezarego, Tymoteusza

Ministerialne pieniądze dla „Hutnika”

Dwa projekty Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” zdobyły dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na realizację zadania „Edukacja ceramiczna” GOK otrzymał 25 tys. zł, a na projekt „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai” 10 tys. zł.
Dzięki „Edukacji ceramicznej” w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik” swoje manualne umiejętności będzie mogło rozwijać 80 lokalnych twórców. Zajęcia rozpoczną się w czerwcu i potrwają do listopada. - Warsztaty doskonalić będą sprawność manualną, pobudzać wyobraźnię, kreatywne myślenie, zdolności przestrzennego myślenia, umiejętność wypowiadania się przez dzieło. Przyswajana będzie wiedza ogólna z zakresu historii sztuki, ceramiki, budowanie odniesień kulturowych. W działaniach pojawi się element interdyscyplinarny łączący ceramikę z fotografią, rzeźbą, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem 3D – czytamy w informacji prasowej Gminy Gostyń. Uczestnicy warsztatów zostaną podzieleni na osiem grup. Każda z nich będzie miała osobą wystawę swojej twórczości.

Projekt „Edukacja ceramiczna” został przygotowany przez Magdalenę Zmyśloną, pochodzącą z Gostynia artystkę specjalizującą się w ceramice, a także przez Przemysława Pawlaka, instruktora ds. pozyskiwania środków finansowych z zewnątrz. Zadanie zostało dofinansowane 25 tys. zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna. - Jego realizacja jest kamieniem milowym w drodze do utworzenia w GOK „Hutnik” stałej pracowni ceramicznej – informują urzędnicy.

Projekt „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai” inspirowany jest najstarszym zdaniem w historii języka polskiego, zapisanym w XIII-wiecznym Śląsku, we wpisanej na listę UNESCO Księdze Henrykowskiej. - Celem projektu jest edukacja kulturowa poprzez organizację wyjazdów studyjnych do miejsc ważnych dla kultury narodowej, związanych z dziedzictwem Piastów Śląskich. Uczestnicy wyjazdów odwiedzą: Legnicę, Wrocław, Lubiąż, Trzebnicę, Henryków, a w nich zamki, klasztory, pola bitew czy nekropolie – czytamy w informacji prasowej Gminy Gostyń.

Autorem projektu „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai” jest Przemysław Pawlak. Zadanie zostało dofinansowane 10 tys. zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultury Dostępnej.

Udział w „Edukacji ceramicznej”, jak i „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai” jest darmowy.
Źródło: foto. gostyn.pl
2017-05-04 11:52 153

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.