Piątek, 18 Sierpnia 2017 - Ilony, Bronislawa, Heleny

Legendy światowego jazzu w Jarocinie

Dwóch najwybitniejszych europejskich trębaczy jazzowych - Tomasz Stańko i Enrico Rava - na scenie Jarocin Festiwal. Będzie to jedyny w Polsce koncert obu artystów na trasie "European Trumpet Legends". Do Jarocina przyjadą zaraz po koncertach w Rzymie i Wiedniu.

Występ Tomasza Stańko i Enrico Ravy to bezsprzecznie wisienka na torcie tegorocznego programu. Mimo wielu lat spędzonych na scenie, reprezentanci renomowanej wytwórni ECM stale koncertują odwiedzając prestiżowe kluby, sale koncertowe i festiwale na całym świecie. Artyści po raz pierwszy będą wspólnie przewodzić projektowi łączącemu europejskich oraz amerykańskich muzyków. Dwójka trębaczy będzie wspierana przez mieszkającego w Nowym Jorku basistę Reubena Rogersa, perkusistę Geralda Cleavera oraz włoskiego pianistę – Giovanniego Guidiego.

Enrico Rava, stale szukający nowych i ekscytujących artystycznych doświadczeń, pojawił się na scenie w połowie lat 60., szybko stając się jedną z najważniejszych i najsławniejszych nowych postaci europejskiego jazzu. Szczery sposób komunikacji oraz kpiarskie poczucie humoru uwidaczniają się zarówno w jego osobowości, jak i w samej muzyce. Za takie podejście zyskał łatkę nonkonformisty gotowego do niestandardowego myślenia i podejmowania nowych wyzwań. Jego styl jest natychmiast rozpoznawalny: niezwykle liryczny oraz ekspresyjny, a jednocześnie świeży i pełen pasji, wyróżniający się we wszystkich jego dźwiękowych przygodach.

Tomasz Stańko – kompozytor, trębacz, improwizator – zarówno w życiu, jak i w muzyce. Zadebiutował pod koniec lat 50. w Krakowie. W komunistycznej  Polsce jazz był synonimem wolności. Cechując się wyjątkowym brzmieniem i językiem, artysta jest powszechnie uznawany za jednego z najoryginalniejszych i najważniejszych jazzmanów na całym świecie. Mimo 75 lat na karku, muzyk nie stracił charakterystycznej dla siebie pasji do odkrywania i podejmowania nowych artystycznych wyzwań. Jest otwarty na nowości, lecz na przestrzeni lat udało mu się zachować rzadko spotykaną twórczą spójność. Mimo że jest znany jako znaczący innowator w europejskim jazzie improwizowanym, nie odszedł od klasycznego jazzu jako muzyki i stylu, w którym jego twórczość jest głęboko zakorzeniona.

Organizatorzy festiwalu w tym roku kolejny raz zaskakują olbrzymią różnorodnością muzyczną. W Jarocinie wystąpią m.in. amerykańska legenda post-punku Pere Ubu, tegoroczny laureat dwóch Fryderyków - ‎Ørganek czy też O.S.T.R., który w 2016 sprzedał najwięcej płyt w Polsce, tworząc muzykę hip-hopową z dala od głównego nurtu. Obok tych najbardziej znanych pojawią się artyści, którzy nie stronią od eksperymentów: Syny, Resina czy Mitch & Mitch, którzy po sukcesie płyty nagranej ze Zbigniewem Wodeckim, kontynuują poszukiwania w bardzo różnych obszarach muzyki alternatywnej.


 
Dotychczas ogłoszeni artyści na Jarocin Festiwal 2017: Voo Voo, Fisz Emade Tworzywo, Krzysztof Zalewski, Wojtek Mazolewski Quintet, Natalia Przybysz, Decapitated, Kaliber 44, Happysad, Mitch & Mitch, Ørganek, Lao Che, Illusion, O.S.T.R., Lilly Hates Roses, Hey, Dezerter, Syny, Resina, Pere Ubu, Julia Marcell, Ted Nemeth, Tomasz Stańko i Enrico Rava.
Źródło: foto. Materiały Prasowe JF 2017
2017-05-22 12:15 344

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.