Piątek, 21 Lipca 2017 - Daniela, Diany, Wawrzynca

Chwile grozy w Śremie

Pożar Aresztu Śledczego, ucieczka trzech osadzonych, atak terrorystyczny i uczniowie jako zakładnicy – do tych wszystkich zdarzeń doszło jednego dnia w Śremie. Dlaczego informacje te nie trafiły do ogólnopolskich wiadomości i na pierwsze strony gazet? Dowiedz się klikając w nasz materiał.

Wszystko zaczęło się od Aresztu Śledczego w Śremie, w którym wybuchł pożar. Podczas ewakuacji jednostki doszło do buntu osadzonych. Udało się go ugasić pożar i bunt, ale z więzienia uciekło trzech osadzonych. Po zaalarmowaniu, pościg za zbiegami rozpoczęły patrole funkcjonariuszy służby więziennej oraz policji. Do akcji włączeni zostali antyterroryści z Grupy Realizacyjnej Komendy Powiatowej Policji w Śremie – oddziału przeznaczonego do zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców. Podczas pościgu ujęto jednego uciekiniera.

Drugi uciekinier zabarykadował się w budynku szkoleniowym Państwowej Straży Pożarnej w Śremie biorąc za zakładników grupę uczniów. Grożąc nożem zażądał podstawienia pod budynek samochodu. Do akcji został włączony się policyjny negocjator, który, próbując opanować emocje napastnika oraz prowadząc długie pertraktacje z terrorystą doprowadził do uwolnienia jednej zakładniczki, a następnie, do poddania się przestępcy. Napastnik natychmiast został obezwładniony i zatrzymany przez antyterrorystów Grupy Realizacyjnej.

Trzeci zbieg po kradzieży samochodu przewożącego substancje niebezpieczne doprowadził na ul. Adama Mickiewicza w Śremie do kolizji, na wysokości budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Podczas wypadku doszło do rozszczelnienia butli z chemiczną substancją niebezpieczną, dlatego podjęto decyzję o wyłączeniu z ruchu oraz ewakuacji ulicy Adama Mickiewicza w Śremie. Zgodnie z planem zarządzania kryzysowego w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego mogą uczestniczyć oddziały Sił Zbrojnych, dlatego zabezpieczenie ulicy przeprowadzili żołnierze z 6 Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych. Także został złapany.

Akcję zakończono sukcesem. Wszyscy spokojnie wrócili do swojej pracy, bo… były to tylko ćwiczenia. Gmina Śrem bowiem co roku przeprowadza symulację możliwych zdarzeń kryzysowych. - Scenariusz, obszar oraz czynności ćwiczeń Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Śremie zostały rozbudowane w celu sprawdzenia procedur oraz sposobów współdziałania jednostek wszystkich służb z terenu Gminy Śrem – czytamy w informacji prasowej Urzędu Miejskiego w Śremie. - Podczas pierwszej części ćwiczeń sprawdzano koordynację Służby Więziennej, jednostek ratowniczo gaśniczych PSP Śrem, funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Śremie oraz Staży Miejskiej w Śremie – tłumaczą urzędnicy. - Scenariusz ćwiczeń obejmował także ewakuację ze skażonej strefy poszkodowanych pracowników Urzędu Stanu Cywilnego w Śremie oraz udzielanie pierwszej pomocy medycznej, którą przeprowadzili strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Śremie – dodają.

Przebieg ćwiczeń monitorował Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Śremie, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Śremie, Komendant Powiatowy Policji w Śremie, Komendant Straży Miejskiej w Śremie oraz Dowódca 6 bdow Sił Powietrznych w Śremie.
Źródło: foto. srem.pl
2017-05-15 15:01 298

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.