Piątek, 18 Sierpnia 2017 - Ilony, Bronislawa, Heleny

100.000 zł z ministerstwa na Jarocin Festiwal

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Muzyka 2017”, przyznał Spichlerzowi Polskiego Rocka – Muzeum Regionalnemu w Jarocinie dofinansowanie w wysokości 100.000 zł na Jarocin Festiwal 2017. Wsparcie uzyskała także odbywająca się w Jarocinie Akademia Gitary.

Eksperci docenili jarociński wniosek o dofinansowanie Jarocin Festiwal 2017, zbudowany szczególnie o wydarzenia związane z postacią Czesława Niemena. W tym roku mija 30 lat od występu artysty na festiwalu w Jarocinie oraz 50 lat od ukazania się płyty „Dziwny jest ten świat”. - Przygotowując projekt festiwalowy zgłoszony do MKiDN nastawiliśmy się na działania popularyzujące mniej znaną twórczość Czesława Niemena. W oparciu o piękne piosenki  artysty, które nie stały się jednak takimi przebojami, jak „Sen o Warszawie” czy „Pod papugami”, został zbudowany program koncertu Krzysztofa Zalewskiego, którego prapremierowe wykonanie odbędzie się w Jarocinie 16 lipca. Jest duża szansa na to, że jesienią ukaże się płyta koncertowa Krzysztofa z zapisem tego wydarzenia – mówi Julia Rzepka, kierownik Spichlerza Polskiego Rocka.

Spichlerz Polskiego Rocka zrealizuje m.in. przedsięwzięcia związane z postacią Czesława Niemena. Będą to wystawy oraz animacje przeznaczone dla całych rodzin, np. „Dom Niemena” – przez cały dzień dzieci wraz z rodzicami będą mogły, przy użyciu przygotowanych przyborów, urządzić wnętrze domu artysty: pomalować ściany, zaaranżować kuchnię, pokój twórczy itp.  - Jedną z wielu nowości, jakie niesie ze sobą tegoroczny festiwal, jest bogata oprawa animatorska przedsięwzięcia, której motywem przewodnim będzie Czesław Niemen. Za pomocą zabaw, warsztatów i wielu innych ciekawych form postaramy się bliżej przedstawić, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, sylwetkę Czesława Niemena. Przy Spichlerzu powstanie specjalna strefa dla dzieci, tzw. „Dzieciniec”, ale nie oznacza to, że animacje dziać się będą tylko tutaj – informuje Michał Czerniawski, specjalista ds. edukacji w Spichlerzu Polskiego Rocka. - We wniosku, który uzyskał dofinansowanie położyliśmy też duży nacisk na działania angażujące mieszkańców i uczestników festiwalu. Tak, aby ich rola nie sprowadzała się do biernego odbioru, ale aby stawali się współtwórcami wydarzenia. Pierwsi nasze pomysły poznają jarociniacy już w Noc Muzeów, kiedy to rozpoczniemy „Niemenowanie” – dodaje Julia Rzepka

W ramach programu „Muzyka” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało głównie wydarzenie związane z muzyką dawną, sakralną i klasyczną (w tym m. in. odbywającą się również w Jarocinie Akademię Gitary). W zdecydowanej mniejszości na ministerialnej liście są przedsięwzięcia popkulturowe. Obok Jarocin Festiwal minister postanowił też wesprzeć finansowo: Off Festival w Katowicach, Festiwal Rawa Blues i Ostródę Reggae Festival.
Źródło: foto. Materiały Prasowe JF 2017
2017-05-05 16:56 215

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.